Kam na aktivní dovolenou s dětmi po Česku?

4. 8. 2022

Léto je v plném proudu a každý se snaží vytěžit z teplého počasí co nejvíce. Také rodiče hledají možnosti a způsoby, jak své děti zabavit a dopřát jim tak záživné prázdniny. Léto je spojované s pohodou, lenošením u vody, sluncem, letními grilovačkami a samozřejmě vytouženou dovolenou. Některé rodiny s dětmi tradičně frčí na dovolenou k moři, některé rodiny zase míří na chalupu do lesa a někteří rodiče zase pošlou své ratolesti na dětský tábor, který dětem poskytne dostatek zábavy a vyžití se svými přáteli.  

Hledáte však trochu jinou dovolenou s dětmi? Třeba tu ve své domovině, u které se budete hýbat, něco poznávat a dětem tak předáte další znalosti a zážitky? V dnešním článku se blížeji podíváme na místa v České republice, která jsou lákavá pro rodinnou dovolenou.

Co takhle za přírodou do jižních Čech?

Jižní Čechy se mohou odjakživa pyšnit svým přírodní bohatstvím, které je pro turisty lákavé. Řeč je o Národním parku Šumava, o němž víme, že je ze všech národních parků nejstarší. To samozřejmě nahrává do karet turismu tohoto krásného kraje. Pro aktivní rodiny, které milují pěší turistiku a cykloturistiku, je tato oblast doslova stvořená.

Okolí Lipna nad Vltavou je velmi vyhledávanou a oblíbenou turistickou destinací v jižních Čechách. Kromě koupání, kempování na přehradě a sjíždění Vltavy, můžete využít tamní přírodu s dětmi k pěší turistice i cykloturistice. Jsou tu i jiné různé turistické atrakce. Jednou z nich je i Slideland bobová dráha, kterou si užijí jak děti, tak i dospělí. Každý z nás už určitě slyšel o Stezce korunami stromů, která se nachází jak na Šumavě, tak i v Krkonoších. Na tuto atrakci se dostanete lanovkou, „stezkabusem“ nebo po turistické trase a v případě cyklistické dovolené, tak i na kole. Jedná se o nádhernou přírodní atrakci, kterou mohou návštěvníci obdivovat z nebeské výšky. Součástí jsou i různé dětské prolézačky a tobogán, který vás na konci stezky dostane opět dolů na zem, pokud nebudete chtít zpátky po svých. Jestliže máme zůstat u adrenalinových zážitků, přímo na Lipně je také adrenalinové lanové centrum. Další najdeme i v Zadově a v Sušicích. Jak můžeme vypozorovat, přírodní bohatství na Šumavě je také zdrojem zábavy a adrenalinu.

Chcete svým dětem dopřát kromě zábavy i jiný druh zážitku? V nedalekých Prachaticích můžete navštívit muzeum krajky či muzeum české loutky a cirkusu. Prachatice mají také krásné středověké centrum, v jehož blízkosti se nachází i gotický kostel. Děti se tak dozví něco více o daném kraji a folklóru. Směrem na jih od Prachatic stojí za to prozkoumat Boubínský prales či Milešický prales. V okolí šumavské vesničky Volary stojí za vidění Soumarské rašeliniště s vyhlídkovou věží či Volarské menhiry. I v těchto oblastech, konkrétně tedy v Prachaticích a ve Volarech, můžete svůj čas vyplnit pobytem na iHřišti.

Jestliže vás i děti láká spíše architektura a historie naší matičky země, byl by hřích nenavštívit proslulý Český Krumlov a zámek v Hluboké nad Vltavou. Navíc po návštěvě zámku můžete v areálu Hluboká navštívit také iHřiště ve speciálním hradovém pojetí a zahrát si své oblíbené hry. Kromě iHřiště je zde možnost i jiných atrakcí jako nafukovací a bungee trampolíny, minigolf, plážový volejbal, adrenalin park a také pláž s koupacím molem. Na tuto dovolenou je potřeba mít batůžky dostatečně zaopatřené jídlem, pitím, plavkami a slunečním krémem.

Do Olomóca nejen za tvarůžkami

Na opačné straně, v srdci Hané, naleznete také spoustu zábavy a vyžití. Olomouc je proslulá svou nádhernou ZOO, která je doopravdy velká a má co nabídnout. Nachází se v blízkosti poutního místa zvaného Svatý Kopeček, který také stojí za navštívení. V olomoucké ZOO kromě zvířat najdete i vyhlídkovou věž či geologickou stezku. Pro pestřejší program je pro návštěvníky připravená i komentovaná krmení zvířat, která vás i děti obohatí o nové vědomosti. Dětem se v zoo oči rozzáří při pohledu na lanový park Lanáček. Ten je přístupný jak pro děti, tak i rodiče.  Je ale určen pro děti od 3 let. Součástí Lanáčku jsou různé překážky, prolézačky, ale i lanovka a togobán.  Jestliže vás pobyt v zoo unaví, můžete využít safari vláček, který vás po zoo povozí. Cesta po vláčkem trvá zhruba 30 minut.

I v Olomouci najdete dvě naše iHřiště, a to v parku Malého prince a na ulici Kischova. Park Malého prince najdete na olomouckém sídlišti v blízkosti Čechových sadů či Fakultní nemocnice Olomouc. Kromě iHřiště je zde mnoho jiných atrakcí jako lanová průlezka či různá sportoviště. Ihřiště na ulici Kischova je zase v blízkosti výstaviště Flóra a Smetanových sadů, které jsou pohodové a příjemné na podvečerní procházku.

Aby toho aktivního pobytu venku nebylo málo, můžete v parných, ale také i v deštivých dnech zavítat do olomouckého Aquaparku, který se nachází hned na začátku Olomouce směrem na Brno. Přes léto se můžete koupat jak ve vnitřním areálu, tak i ve venkovním. Letní aquapark nabízí tobogán a velkou skluzavku společně se třemi plaveckými dráhami pro nadšence do plavání. Jestliže přijde deštivý den, mnoho zábavy naleznete i ve vnitřním prostoru. Zejména rodiče ocení nabídku lehátek se vzduchovou masáží, masážních trysek, protiproudů, zatímco děti uvítají s nadšením vnitřní skluzavku, uzavřený tobogán a zvláštní vodní atrakci zvanou „space ball“. Mimo to, tento aquapark disponuje také wellness službami, dětským koutkem, ale i lanovým parkem zvaný Activity Park, který stojí hned vedle aquaparku. Děti se zde mohou vyřádit ve 3D bludišti, ve vzduchových trampolínách, na houpačkách či kolébačkách.

O kousek dál v Prostějově můžete okusit další aquapark Koupelky s tobogány a skluzavkami. Aquapark je rozdělen pro menší a větší děti, což ocení i rodiče kvůli bezpečnosti. Kromě koupání si zde děti najdou vyžití i na hřištích, které jsou opět rozdělené pro malé a velké děti. Pro dospěláky je tu i sportoviště, kde je možné si zahrát beach volejbal, košíkovou, florbal, pétanque, tenis i stolní tenis. Za příplatek můžete dítěti dopřát i aquazorbing, trampolínu nebo vodní fotbal.

A co dělat v Ostravě a v okolí?

Za zážitky můžete zajet i na východ do Moravskoslezského kraje, který má také co nabídnout. Ale ještě, než zavítáte do samotné Ostravy, sjeďte dálnici směrem na Odry a za pár kilometrů jste u odlehlého místečka zvané Heipark Tošovice. Toto místo se dá vystihnout několika slovy – odpočinek, relax, zábava a adrenalin. Opravdu všechna tato slova naleznete na jednom místě.  Pro děti je velkým lákadlem bobová dráha, jízda na tubingu, trampolíny, rodeo býk, lanová hřiště, lukostřelba, sjezd na laně, běh na chůdách a jiná zábavná hřiště. V tomto areálu je možné se i ubytovat v hotelu, který nabízí také wellness služby. Dalším plusem je i fitness centrum a solná jeskyně.

Jako další relaxační a odpočinkovou zónu můžeme brát malé přírodní koupaliště vedle Heiparku, jehož součástí je i dětské brouzdaliště. Tato vodní nádrž v zimě slouží jako zásoba pro výrobu sněhu. Příznivá je i nízká cena, takže si za odpočinek ani nemusíte tolik připlácet. Součástí jsou i hřiště na beach volejbal či fotbal. Heipark Tošovice je místo, které ocení zejména rodiny, které nemají rády ruch. Jedná se o klidné místo, které nabídne zábavu i odpočinek na celý den.

Když se řekne dovolená, málokoho by napadlo jet do Ostravy. Avšak tato slezská metropole a její okolí má skryté nedoceněné poklady. Slyšeli jste někdy o muzeu miniatur s názvem MINIUNI? V tomto venkovním muzeu se můžete projít kolem Eiffelovy věže a během pár minut se ocitnout u londýnského Big Benu. Jedná se totiž o muzeum s mini evropskými známými památkami. Návštěva MINIUNI může být zajímavá jak pro rodiče, i děti, kterým zejména rozšíří vědomosti a znalosti. Forum Nová Karolina je známé nákupní středisko, kam denně zavítá nespočet návštěvníků. V herní zóně střediska zde nově najdete i iHřiště, které také doplňuje  funkci dětského koutku v centru. Děti se zde mohou zabavit, zatímco vy si můžete nakoupit vše potřebné.

Víte, odkud pochází známý skladatel Leoš Janáček, jehož máme všichni spojeného zejména s moravskou metropolí? Janáček se narodil v malé dědince zvané Hukvaldy, která se nachází v blízkosti Frýdku-Místku. Hukvaldy se mohou pyšnit hradem, který je považován za třetí nejstarší hradní zříceninu v České republice. Co je na tomto hradu tak unikátní? Pro veřejnost, rodiny, jednotlivce, skupiny či nadšence do historie je lákající to, že na hradě mohou strávit noc. V létě se tato možnost nabízí, a tak některé rodiny zvažují nad přespáním pod širým nebem. Součástí nočního zážitku je i výpravná komentovaná prohlídka a opékání špekáčků u západu slunce. To zní jako adrenalinový zážitek! V samotných Hukvaldech pak stojí za návštěvu památník Leoše Janáčka, bronzová Liška Bystrouška nebo exotická zahrada Tropic Hukvaldy, která se může pyšnit exotickými rostlinami i zvířaty.

V okolí hukvaldské hradní zříceniny je také nádherná příroda a mnoho turistických tras. Vidět můžete například kapličku Myslíkovské Lurdy či Janáčkovu lavičku. Jedna z turistických stezek vede do přírodní rezervace Palkovické hůrky. Můžete se také projít až do samotných Palkovic, ve kterých můžete zakempit na iHřišti a po delší pěší túře se zabavit kvízovkou či pexesem.

Léto už je v půlce a prázdniny se pomalu krátí. Rodiče s dětmi pravděpodobně stále někde výletují, a proto si pro vás iHriště připravilo malou motivaci s odměnou. Rodina, která za prázdniny navštíví více než dvě iHřiště v České republice, od nás získává malé překvapení. Vyhrát můžete ručníky či láhve iHřiště, které pak můžete využít při svých výletech jak za iHřištěm, tak za jinými turistickými destinacemi. Soutěž trvá do konce prázdnin. Tak schválně!