Jak iHřiště obohatilo nabídku atrakcí v Příbrami

9. 3. 2023

Během jara 2022 začalo jednání o tom, jak obohatit nabídku vyžití v rámci areálu Nového rybníka v Příbrami. Padla volba na vybudování iHřiště – interaktivního hřiště, které je revoluční díky použité technologii a nízké ceně. 

V Příbrami u Nového rybníka chtěli mít iHřiště

V rámci přemýšlení o tom, jak rozšířit nabídku volnočasového vyžití se představitelé města a sportovního zařízení zamýšleli nad tím, jak udělat něco neotřelého, atraktivního a samozřejmě i finančně nenáročného. Protože úspory v této chvíli řeší řada obcí a jimi zřizovaných společností. Velkým problémem dnešní doby je to, jak motivovat k pohybu a aktivitě venku náctileté. Pro malé děti pořád ještě stačí vybudovat skluzavku a houpačku, pro starší děti je to složitější. Municipalita může vyzkoušet stavbu parkourových, nebo skateboardových hřišť, ta jsou však nákladná a zajímavá jen pro určitou skupinu dětí. Zato iHřiště může hrát skvěle každý, kdo má chytrý mobilní telefon a jen trochu vůle se hýbat. Ostatní přijde samo – radost ze soutěžení, překonávání sama sebe, a i nové zážitky a poznatky. 

Jak říká sám Mgr. Jan Slaba, ředitel Sportovního zařízení města Příbram, zaujmutí náctiletých je v poslední době stále složitější. 

V případě Příbrami padla volba na vybudování dvou iHřišť v lokalitě Nového rybníka. Jedno z nich jako okruh okolo celého rybníka a druhé v rámci již existujícího Hobitína. 

Výstavba iHřiště v Příbrami

Samotná realizace iHřiště v místě je rychlá a jednoduchá. Není nutné žádného bagrování, betonování nebo i užívání jiné těžké techniky. První fází montáže je zmapování prostoru, rozmístění jednotlivých stanovišť a tvorba mapy celého hřiště pro následnou lepší orientaci. Po této části navazuje již samotná instalace, kdy na místo přijede vyškolený technik se sadou aktivních vysílacích stanovišť, vrtačkou, informační cedulí a žebříkem. Víc toho k montáži není ve většině případů potřeba. Vysílače se montují na místa, kde nejsou na první pohled vidět a jsou zároveň chráněny proti odcizení, či zničení. Někdy se ukrývají pod stůl nebo lavičku, jindy zase do výšky například na přístřešek, či herní prvek.  Montáž jednoho iHřiště zabere přibližně půl den i s časovou rezervou. Následně se pomocí konfigurace nastaví správné fungování a reakce aplikace pro daný prostor a je hotovo. Od tohoto momentu je iHřiště funkční a k dispozici všem s aplikací v jejich chytrém telefonu.

Otevření nového iHřiště a reakce občanů

Otevření v Příbrami bylo laděno do tématu superhrdinů. Město i Sportovní zařízení měli léto jako období, kdy podporují superhrdiny, tedy lidi s handicapem, kteří se s ním statečně perou. My na základě toho vytvořili v aplikaci speciální hry, kdy i hráč byl částečně informován o celé akci. Důležité bylo, že na propagaci se aktivně podílelo jak město, tak my a povedlo se docílit skvělé účasti na otevření. My jsme byli na místě připraveni pomoci, zahrát si s ostatními, ale třeba i půjčit mobil tomu, kdo ho u sebe neměl. A reakce občanů? Skvělé, pochvalovali si a řada z nich si z chození na iHřiště vytvořilo i návyk a ve statistikách je možné vidět jejich opakované hry. Prvních pár sekund je většina hráčů nejistých, ptají se, jak to funguje, jak je to možné. Když pochopí magii, která se v iHřišti schovává, nechtějí odejít ani po stmívání.

Hodnocení provozovatele

„Instalace iHřiště byla rychlá, předcházelo jí jen prohlédnutí prostoru a následná konfigurace. O montážnících jsme vlastně vůbec nevěděli. Přístup dodavatele byl profesionální a velmi oceňujeme proaktivní zapojení do naší akce superhrdinského léta. V současné době vyhodnocujeme návštěvnost obou iHřišť a ve spolupráci připravujeme i nový a tematický obsah. iHřiště je určitě zajímavým ozvláštněním již stávajících hřišť, tak i novým prvkem, který přitáhne návštěvníky do areálu.“  potvrzuje ředitel sportovního zařízení Slaba.

Snazší organizace akcí

Během podzimu se testuje novinka, která ještě více zpříjemní organizaci soutěží a akcí pro provozovatele. Je téměř běžné, že když někdo chce pro děti připravit naučnou stezku, kvízovku, nebo i jinou hru „v terénu“, je to pro něj celkem časově, a i fyzicky náročné. Nejdříve musí připravit podklady, pak je v lepší případě zalaminovat a následně rozvěsit po jednotlivých místech. Může přijít déšť, vítr, nebo vandal a celá akce se musí opakovat. To v případě iHřiště nehrozí. Každý organizátor takové akce připraví témata, otázky i cokoli jiného z pohodlí domova a ony se následně na iHřišti samy ukáží hráčům. Náboj každého hřiště se dá tak velmi rychle měnit, připravovat třeba sezónní hry a nároky na obsluhu a udržování hřiště jsou minimální. Následný systém vyhodnocování eventů usnadní odměňování a vyhlašování těch nejlepších. Dá se s tím následně pracovat i v rámci budování komunit, soutěže mezi jednotlivými týmy a jinak. Představivosti se meze téměř nekladou.

Dlouhodobý přínos pro obyvatele

Dlouhodobý přínos tkví v tom, že iHřiště se může neustále měnit, aplikace přichází neustále s aktualizacemi a zlepšeními. To znamená, že my jednou nainstalujete vysílače na vaše hřiště a to hřiště bude za rok, za dva ještě mnohem lepší, protože se zlepší aplikace v mobilu. A vy, jako investor, nebudete muset nic přistavovat, bourat a opravovat. Jediné, co je třeba, tak přibližně jednou za 2 roky vyměnit baterie ve vysílačích. Otázka stovek korun. 

Obyvatelé následně mohou i díky svým úspěchům monetizovat virtuálně nahrané penízky a v kooperaci s místními partnery v místě lokality získávat drobné ceny. Tato aktivita je zatím v pilotní fázi a funguje jen na vybraných hřištích, jako je například Příbram a přilehlý stánek s občerstvením. Proč by však nemohla fungovat i u vás? 

Celkový rozpočet

Celkový rozpočet celé realizace 2 kompletních iHřišť činil 165 286 Kč a zahrnoval dodání 2 iHřišť s návrhem umístění, montáží, dopravou, konfigurací a DPH. Následná správa obsahu a aktualizace aplikace jsou stále nabízeny zdarma. Takže vy jako provozovatel můžete své iHřiště pomocí nových témat, upravených her a eventů neustále zlepšovat a budovat kolem něj komunitu nadšených hráčů z řad dětí, ale i rodin s dětmi a jiných nadšenců.