Aplikace iHřiště pomůže vaše děti rozhýbat – DE

27. 7. 2022

Za poslední dva roky výrazně přibylo dětí, u kterých se projevila nadváha. Dětská obezita je častější fenomén hlavně kvůli covidu, kdy děti zůstávaly doma. Byly zavřené školy, sportoviště, bazény a také hřiště a děti neměly možnost dostatečného pohybu. Aktuálně je v České republice 27% dětí s nadváhou, což je více než čtvrtina, a 10% dětí je obézních.

Pohyb je základní pro dobré zdraví. Pro děti je hra a obzvlášť ta, u které běhají, skáčou, dovádí na prolézačkách, hřištích, nebo trampolíně, důležitá i pro jejich zdravý fyzický, psychický i motorický vývoj.

Celosvětová epidemie covidu změnila běžný život a co bývalo samozřejmé, se stalo vzácností, i věcí dříve tak samozřejmé, jako možnost si zaplavat v bazénu, jít si zaběhat, nebo si hrát s kamarády na sportovišti. Děti musely trávit týdny a měsíce zavřené doma během lockdownů a kvůli opatřením se nesměly setkávat ani se svými vrstevníky, aby se proběhly, nebo vydováděly na hřištích.

​Jak rozpohybovat sedící děti?

Hamletova řečnická otázka „Být, či nebýt?“ se oproti otázce, jak dnes přimět zlenivělé děti k pohybu, může zdát ještě trivialitou. Děti, které měly před obdobím covidu různé zájmy a sportovaly, ztratily během 2 let kondici. Tento problém se projevuje hlavně u těch, které sportovaly profesionálně.

Dlouhé hodiny sezení za počítačem, u tabletu, na mobilu, nebo u televize se projevují na zdraví nejen dospělých, ale i dětí. Máte doma také dítě, které sedí nalepené u počítače, hraje hry, Minecraft, nebo celé hodiny komunikuje s kamarády přes sociální sítě, a po dlouhých vládních zákazech vycházení ztratilo přirozenou touhu hrát si venku? Sedí vaše dítě stále doma a nic se mu nechce dělat?

Nedostatek pohybu může mít do budoucna různé zdravotní důsledky. U některých jedinců kromě obezity a hromadění tuků, které s sebou nesou další zdravotní problémy, může vést ke snížené sebedůvěře. V dospělosti u obézních jedinců hrozí vyšší riziko infarktu srdce, kardiovaskulárního systému, únavy svalů, zpomalení metabolismu, ale i potíže s páteří a řady jiných různých zdravotních problémů.

​Aplikace motivující děti k pohybu

V týmu iHřiště nám není osud dětí lhostejný a snažíme se motivovat je znovu k pohybu. Proto jsme vyvinuli aplikaci Interaktivní hřiště, která motivuje děti k pohybu venku na hřištích nebo sportovištích. Děti v aplikaci hravou formou plní na mobilu nebo tabletu různé pohybové úkoly, a ty potom přenesou do praxe.

Naše aplikace iHřiště je vhodná pro děti nebo jejich rodiče, kteří jim mohou nainstalovat pohybovou aplikaci do mobilu. Svět, kdy ještě neexistovaly mobily a počítače, a děti si hrály samy venku dlouhé hodiny s kamarády, jsou už asi dávno pryč. Dospělí vývoji technologií rychle přivykly a děti, které techniku mají všude kolem sebe ji přirozeně kopírují. Je to pochopitelné, když na techniku dnes narazí všude kolem sebe dennodenně u dospělých.

Bez počítače a mobilu už dnes jak se zdá „není člověk kompletní“, a kdo nemá mobil, jako by ani nebyl, nebo je za podivína. Vedlejším efektem globálního technologického „pokroku“ jsou ale nepříznivé důsledky pro zdraví, včetně obezity, nebo negativní vlivy častého elektromagnetického záření na mozek.

A tak nás napadlo, jak děti od počítačů a mobilů zvednout, a jít si hrát ven na vzduch. Vymysleli jsme unikátní aplikaci iHřiště, ve které najdou děti různého věku mnoho pohybových tipů a inspirací, soutěžní úkoly o ceny a u toho se i hýbat a sportovat. Aplikace je vhodná také na prázdniny, jako dobrý způsob jak děti na delší dobu zabavit.

Přichází jaro, Slunce a s ním i konečně možnost vyrazit zase ven. Stáhněte svým dětem aplikaci I hřiště, kterou najdete v Google Play na App store s výraznou žlutou ikonou. Je to i hezký dárek pro děti a nic vás nestojí. Stažení je zcela zdarma. Zpříjemněte si denní výlety a procházky pohybem a děti se u toho i zabaví.

​Na co se mohou vaše děti těšit?

Po přihlášení do Aplikace podle aktuální polohy mohou děti na všech interaktivních hřištích naskenovat cedulku a plnit úkoly. U jednotlivých sportovišť se aktivity spustí už samy.

Na mapě hřišť najdete například Interaktivní hřiště Bullerbyn, Internaktivní hřiště mezi borovicemi u Chodova, dále Hřiště v Křeslicích u přírodního parku Botič- Milíčov. Hned tři interaktivní hřiště najdete ve Vestci u Prahy – Lesík u podia, sportoviště a rybník. Další možnost vyzkoušet s dětmi pohybové aktivity v aplikace iHřiště je v ZŠ Hostivice a Zličín-Parkour park.

Mimo oblast Prahy a středních Čech se nachází další iHřiště ve Svojkovicích a v jižních Čechách v Hluboké nad Vltavou, ZŠ Volary, nebo v ŽS Vodňanská v Prachaticích.

Moravu zastupují v interaktivních hřištích Palkovice u Frýdku místku a Forum Nová Karolina v Ostravě, což je první indoorové hřiště. Dvě varianty nabízí i Olomouc – iHřiště Kischova a Park Malého Prince. Celkem jich je asi padesát. Další hřiště postupně přibývají.

​Druhy aktivit v aplikaci I hřiště

Jaké různé sportovní aktivity a soutěže mohou dětí na hřištích vyzkoušet? Možnosti se liší podle jednotlivých lokalit. Kromě pohybových aktivit, jako je workout, tu dětí najdou i Hledání pokladu, různé kvízy, ale i pexeso, nebo naučné stezky. Mohou také běhat trasy mezi různými stanovišti . Aplikace procvičuje znalosti napříč obory.

  • Hledání pokladu podle náhodné mapy pro všechny věkové skupiny rozvíjí orientaci v prostoru a plánování aktivity. Součástí jsou odměny.
  • Kvízovky jsou určeny pro děti i dospělé, kteří mají rádi testování svých znalostí. Využít je mohou i pedagogové při výuce svého kvízu.
  • Workout – Je určen pro dospělé, kteří rádi cvičí venku. Aplikace jim nabídne různí cviky včetně animací a tréninkový plán.
  • Naučná stezka je vhodná pro různé věkové skupiny a umožňuje zapojit více hřišť. Děti i dospělí si mohou sestavit vlastní naučné cesty podle místa, kde se nachází.
  • Pexeso v pohybu– vymysleli jsme pro vás zábavné venkovní pexeso 

Aplikace je ideální pro každého, kdo chce zabavit své děti smysluplným způsobem. Potěší nejen během víkendu, ale i o prázdninách.

iHřiště v mobilu využíjí nejen dětí a rodiče, ale také dospělí, kteří mají rádi outdoorové aktivity. Pomohou i učitelům a studentům.